23 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 16, 2017

Sallata e ëmbël e thartë – Kreshmore

Për 4 persona nevojiten: ▪ 200 g spinaq të freskët ▪ 150 g kaçkavall bimësh ▪ 3 dardhë ▪ 80 ml (1/3 e filxhanit) salcë për sallatë ▪ 150 g shqind (Pistacia lentiscus) ▪ kripë, piper Përgatitja: Spinaqin pastrojeni, lajeni dhe kullojeni...

Sallatë me kungull dhe mjaltë

Përbërësit: ▪ 800 gram kungull i prerë në kubëza 1.5 cm ▪ 2 lugë gjelle mjaltë ▪ 1 deri në 2 lugë gjelle vaj ulliri ▪ 1 filxhan kuskus ▪ Gjysmë filxhani safron ▪1 filxhan ujë të vluar ▪ 2 lugë...

Misër të thekur dhe sallatë pule

▪ 2 lugë çaji vaj bimor ▪ 75 gram kokrra misri ▪ 2 lugë çaji krem qumësht ▪ 1 lugë çaji me uthull të verës së bardhë ▪ një maje luge me sheqer koriandër ▪ 200 gram mish pule...

Sallatë me shparguj dhe ton

Përbërësit: ▪ 500 gr shparguj ▪ 3 karota ▪ 200 gr ton në vaj ulliri ▪ 150 gr misër ▪ kripë + vaj + limon Përgatitja: Ziejmë shpargujt, pasi i kemi pastruar për 6-8 minuta. Ziejmë karotat dhe i presim në...

Sallatë me karkalec, kallamar dhe çokollatë të bardhë

▪ 150 gr kallamar të pastruar ▪ 150 gr karkalec të pastruar ▪ 10 gr karota në feta të holla ▪ Pak çokollatë të bardhë ▪ Pak spec djegës ▪ Vaj ulliri ekstra i virgjër ▪ Pak hudhër ▪ Kripë Përgatitja: Fillimisht presim...

Sallatë Ceasar

Përbërësit: ▪ 200 gr fileto pule ▪ 1 fetë buke të thekur ▪ Sallatë jeshile ▪ 50 gr djath Parmigiano në copa të vogla ▪ 5-6 domate qershi sipas dëshirës Përbërësit për salcën: ▪ 100 ml majonezë ▪ 40 ml qumësht ▪ 40...

TË REKOMANDUARA

- Reklama -