PSE OSMANËT I LEJUAN SERBËT TË MËSONIN NË GJUHËN E TYRE, POR JO EDHE...

  Ambasadori i Perandorisë Osmane në Shën Petërsburg, Turhan (Pashë) Përmeti, kishte treguar se si trajtoheshin shqiptarët dhe serbët gjatë kohës së Perandorisë Osmane. Siç e sjellë në kujtesë njohësi...

“Si shkatërohen shtetet”, ja si ju përgjigj dijetari sulltan Sulejmanit

Sundimi i sulltanit Sulejman Kanuni, sipas mendimit të historianëve, konsiderohet si epoka e artë e Perandorisë Osmane. Kufijtë e Perandorisë ishin zgjeruar si asnjëherë më parë dhe shumë vende...

KALIMTHI: AKRABALLËKU

Është provuar, edhe historikisht, se pushteti mund të jetë burim i të gjitha të mirave, por edhe i të gjitha të këqijave. Nga ushtrimi i mirë o i keq...

Kush ishte Ali Pasha dhe si u vra ai? Çfarë thoshte Sami Frashëri për...

Nga Sami Frashëri Ishte vali dhe derebeg në Janinë plot 33 vjet në kohën e Sulltan Selim Hanit III, Sulltan Mustafa Hanit IV dhe Sulltan Mahmud Hanit II. Ishte një...

OPINION / A VAZHDON TË JETË EUROPA K*RVA E MOTIT PËR SHQIPTARËT?

Sot festohet 10-vjetori i Pavarësisë së Kosovës, ku duhet të themi se është kaluar një sërë vuajtjesh për shtetin dhe qytetarët të cilët luftuan për pavarësi. Siç dihet tashmë...

Pse nuk duhet të trembët perëndimi nga bashkimi shqiptar?

Dritan Hila Fjala e kryeministrit Rama në kuvendin e Kosovës, nuk kishte ndonjë të re përveç frazës për një president të përbashkët e cila për hir të së vërtetës u...

Opinione Gazetarët e mjerë në Prishtinë deshën të tregohen më inglizë se motra e...

Publicisti dhe gazetari i mirënjohur Emin Azemi ka shpërthyer i revoltuar ndaj disa gazetarëve që ishin në konferencën e Rita Orës në Prishtinë. Ja postimi i plotë: MJERIMI NË MAJE TË...

Pse JO një president i përbashkët për Kosovën dhe Shqipërinë!

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi, Drejtor Ekzekutiv i Institutit të Europës Juglindore Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sot nga Prishtina hodhi propozimin e tij të radhës që Shqipëria dhe Kosova të...

Nuk mban më ujë pilafi! Gazetari trim i Top Channel “degjeneron” hapur politikanët: Jeni...

Nga Marin Mema Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i...

Përse Skënderbeu vuri kokën e dhisë në përkrenare

Moikom Zeqo Për kështjellën mesjetare të Ishmit është një legjendë, që lidhet me emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Turqit, që e rrethuan kështjellën qenë aq të shumtë, sa radhët e tyre...

Facebook

16,524FansaPëlqeje
- Advertisement -

Latest article

Ali Ahmeti uron Shkëndijen për titullin Kampion

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar KF. Shkëndijen për titullin kampion. “Urime të përzemërta për KF Shkëndija si dhe të gjithë...

Fjalim më 19 maj 2018, në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të Axhes...

I dashur simboli i rezistences kombëtare baca Adem Demaçi, E nderuar familja Mala e Axhes Mehmet, Të nderuara familje të dëshmorëve, Shoke e bashkëveprimtar të heroit të...

Profesorët Bakiu dhe Sela të ftuar në Samitin e BE-së

Me ftesë të Presidencës së Bashkimit Evropian, dy profesorët e njohur të Universitetit të Tetovës, Qashif Bakiu dhe Ylber Sela do të marrin pjesë...